Chrobákovo
Pridané 25.7.2020 16:47:31 Počet zobrazení 1455
Chrenovčaňi z jennotky (též nazyvaní Béčkari), sa rozholli zrádiť bunker pre chrenovskú chrobač. O tom, čo ich k tomu véllo, nám povyprávala Majka Grežová.
ON: Majka, koho bov nápat zrealizuvať tentok projekt a čo Vás k tomu inšpiruvalo?
M: Nápat to bov sploečný rámci nážho nútrobloku. Po dokončeňí projektu z vyvýšenýma záhonkama, zme sa rozholli urobiť si ešte paletové seďeňí. Ze zvyšných palét, keré nám ostali, zme vyrobili domček pre hmys. Tým, že tu máme novovysaďené rastliny, zme si zároveň uvedomili, že preto, aby sa im darilo, je nutná prirodzená staroslivosť samotnej prírody. To je to, čo človek ňedokáže zabespečiť, ale ví tomu napomócť. Hmys je jenným z dólezitých faktorov dobrej rastlinnéj vegetáciji. Týmtok spósobom víme okolitý hmys sústreďit na požaduvané místa. Svetlá stránka je tá, že z otravnéj chrobače pri luckých obyllách sa stávajú pomocníci, kerí zmeňá svoje byllisko a ottatárá sa preč.
ON: Na čo slúži tentok barák pre chrobáky a hmys a jaký plňí účel?
M: Jag uš bolo spomenuté, hmys výraznym spósobom napomáha regeneráciji rastlín a zbavuje ich odumretých časťí. Téš zňeškoňňuje predátorov rastlín jak sa napríklat vošky. Hmyzí dom slúži jako záklaňňa a útočisko pre hmys, kerý mestách ňemá poctaťe ďe bývať a dom im poskytue takpoveďác zázemí, kerom sa cíťá dobre.
ON: Ďe sťe zháňali materjál a čo šecko sťe použili?
M: Materjál je poctaťe otpat a je možné použiť šeličo. Nájďete tu rúrky, ťehly, desky, šišky ze stromóv, seno, konáre, kamenčeky, drobné skaly, vetvičky, čelý vosk, duté pňe a aj pleťivo, kerým zme to oplétli, aby domček držav pekňe pokope.
ON: Kolko Vám trvalo celé to postavať?
M: Materjál sa zbírav prébežňe a samotná stavba ňezabere vác jag dve popoluňňá.
ON: Vyžadue si tentok domček aj voláku špecjálnu staroslivos?
M: Najlepšé je, že domček si ňevyžadue žánnu staroslivosť.
ON: Váš nútroblok sa za poslenné mesáce vyrazňe zmeňev a dá sa povedať, že zažíva revitalizačný šok. Okrem Chrobákova tu máťe aj poznávací choňňík bylín a místo na oddych ťíňi stromóv. Plánujeťe totok místo ďál rošširuvať o nové projekty?
M: Samozrejme. Časom sem sťeme zrádiť ešťe ďalšé vyvýšené záhonky, keré budú určené len na zeleňinu. Bue to hókus-pókus -omyl s plánuvaným výsletkom Béčkarská zeleňina (pozn. B- blok). Ďál sem sťeme implementuvať kúsek lúky, takéj téj naozajskéj z lúčnyma kveťináma, aby aj trogárska čvarga mala možnosť na vlasné oči viďeť jako vypadá lúka ze šeckým čo k tomu patrí.
ON: Čo by si rada otkázala ostatným Trogárom a terajším, či budúcim náštevňíkom?
M: Rada by som využila možnosť a poprosila aj ostatných Trogárov, aby sa inšpiruvali a téš vytvorili volačo podobné pri svojich barákoch. Potom je tu ešte jenna vec, na kerú by som rada uprámila pozornosť. Málodo si uvedomue, že keť vyrasťe tráva do výšky, kerá je uš honná na skoseňí, tag šecek hmys, kerý si ňej vytvorev domov zmizňe. No a ďe inďe jak k luďom do bytóv. Je mi jasné, že treba upravuvať zeleň okolí bytovék a aj preto, keť sa to uďeje, má tentok hmys kam dójcť - Chrobákovo. Takétok príbytky by sa šikli asik na vácerých místach našom mesťe.
ON: Majka ďakuem Ťi za rozhovor a ťeším sa na Vaše ďalšé skvelé nápady.
M: Aj já ďakujem za možnosť prezentácije a šeckým praem krásne leto. :)
Hmyzí domček Chrobákovo si móšte naživo okukať nútrobloku Nábrežá mláďeži na Chrenovéj jenna.
Aš sa Vám článek lúbev, zďílajťe ho a ukášťe ostatným, jakí sa Trogári šikovní.